
U srijedu, 23.aprila, u svečanoj sali Gimnazije „Slobodan Škerović“ obilježen je Svjetski dan knjige i autorskih prava. Gimnazijalci su sa svojom profesoricom engleskog jezika Tanjom Bojić pripremili kratku predstavu na engleskom jeziku „I did it my way“. Kroz galeriju likova iz omiljenih književnih djela, učenici su na veoma kreativan i originalan način uveli publiku u pravi muzički vremeplov, spajajući umjetnost i iluziju, priču i pokret.
Naratorka (Sofi Lukšić, 1-E2) gracioznim plesom, praćena muzičkom numerom „My way“, otvara zavjese i oživljava svojim pokretima glumce na sceni, podsjećajući nas da se iza svake otvorene knjige krije nevidljiva magija. Uz zvuke violine, simboličnom numerom „Dust in the wind“ (Emina Suljević 1-E2), Oskar Vajld (Maksim Vešković i Relja Marković 1-C) nam predaje četkicu kojom oslikava portret bojama neumoljive prolaznosti, ali i unutrašnje ljepote. Sa Doroti (Helena Beatović 1-E2) sanjamo o ljepšem zivotu, tamo negdje iza duge, a Dejzi Bjukenen („The other woman“, Lara Medan 1-E2) nas vraća u doba hedonističkog džeza i strastvene volje za životom. Da ne moramo ubiti sunce, mjesec ili zvijezde i da je dovoljno živjeti na moru, opominje nas Santijago (Ognjen Knežević 1-G), jer „čovjek nije stvoren za poraze“ iako nekad sve blijedi i tjera nas u agoniju („Fade to black“ - električna gitara, Sara Delibašić, 1-C). Uz zvuke saksofona („Poirot theme“, Risto Raičković, 1-E1), na scenu stupa najveći detektiv svih vremena Herkul Poaro (Simeun Barašin, 1-E2), koji svojim besprekornim belgijskim akcentom otkriva da se do istine dolazi samo znanjem o ljudskoj prirodi. Kroz muziku i igru neobična dadilja Meri Popins (Bojana Ivanović 1-G) nas podsjeća na životne lekcije i dok čini lete u univerzumu Harija Potera i Hermione (Danilo Peković i Mina Bero, 1-E2), važna je samo ljubav i prijateljstvo. Neumoljiva Kraljica Srca (Ljubica Drašković, 3-N) jednim pokretom uzdrma scenu, dok Džo Marč (Marija Anđelić, 1-E2) sklapa korice knjige ističući da ne moramo da budemo društveno prihvatljivi i da nikad ne odustajemo od svojih snova. Na kraju nas obasjava svetionik i riječi sjajne Virdžinije Vulf (Anja Milošević, 1-E2) „Ostanite živi unutar sebe, ispunjeni bojama svijeta, mirom i nadom. Ostanite živi s radošću!“. Uz talentovane i šarmantne „Dancing queens“ (Anja, Jovana, Helena, Vjera, Mia i Emina, 1-E2) završavamo ovu našu gimnazijsku priču, koja nas vraća omiljenim knjigama, neprolaznim muzičkim hitovima, ali i podsjeća da su boje, za kojima tragamo cijeloga života, u nama.
Da bi ova naša priča dobila prave boje pomogle su nam učenice iz odjeljenja 3-E2: Hana Raičković, Andrea Perić, Nina Duborija, Sofija Šćekić i Anđa Lakočević.

Професорица биологије Јелена Лучић одржала је 7. априла јавни час на енглеском језику са одјељењем II-E1. Тема часа била је „Значај развоја пчеларства“.
Кроз овај креативан и едукативан час, ученици су имали прилику да истраже и представе важност пчела за природу, економију и свакодневни живот. Кроз групни рад, презентације, видео садржај и дискусије, учесници су приказали начине на које појединци и заједнице могу допринијети очувању пчела и подстицању развоја пчеларства у Црној Гори. Посебан фокус био је стављен на пчеле као кључне опрашиваче који доприносе очувању биодиверзитета, али и на њихов значај у производњи хране и развоју пољопривреде.
Током часа, симболично смо „завирили“ у кошницу и истражили које врсте пчела у њој живе, као и које улоге свака од њих има у сложеној организацији пчелињег друштва. Ученици су дискутовали о пчелињим производима, користима које они доносе људима и природи, али су, такође, указали на кључне изазове и проблеме са којима се данас суочавају пчеле и пчелари.
Као дио истраживачког рада, припремили су и видео анкету са локалним пчеларом који је подијелио своја искуства.
Предложене су бројне конкретне мјере, попут садње медоносног биља, избјегавања употребе пестицида, подршке локалним пчеларима и едукације о улози пчела у екосистему.
На крају часа, сви присутни уживали су у дегустацији домаћег планинског меда, уз традиционалне приганице, што је била савршена завршница и прилика да ученици практично искусе производе о којима су учили.
Часу су присуствовале: помоћница директора Маријана Лаковић, професорице Аница Меденица, Сања Огњановић, Јасна Медојевић, Марија Вујичић, Сања Марковић, Нада Кнежевић и приправница Гина Булатовић.

U okviru obilježavanja Međunarodnog dana djevojčica u informaciono-komunikacionim tehnologijama (IKT), 24. aprila održan je javni čas sa ciljem afirmacije i osnaživanja djevojčica za aktivnije učešće u svijetu tehnologije. Čas su pripremile profesorice informatike Ivana Anđelić i Jovana Nedović zajedno sa učenicima 1-C odjeljenja.
Program je započeo kratkom i zanimljivom predstavom koja je oživjela život i rad Ade Bajron Lavlejs, prve programerke u istoriji. U predstavi su učestvovali: Jana Filipović u ulozi Ade Bajron Lavlejs, Dorа Grbović kao lejdi Bajron, Maksim Vešković kao Čarls Bebidž, te Aleksa Radojević kao narator. Kroz igru i dijalog, učenici su na kreativan i edukativan način približili publici značaj ovih istorijskih ličnosti u razvoju informatike.
Nakon predstave, učenice Irina Turukalo, Lorena Radonjić, Darija Šaranović i Simona Tošić predstavile su prezentaciju o drugim poznatim ženama u IKT sektoru. Kroz svoju prezentaciju, govorile su o pionirkama kao što su Hedi Lamar, Margaret Hamilton, Radija Perlman i Suzan Vojdžicki, ističući njihov doprinos i uticaj na razvoj savremenih tehnologija. Prezentacija je bila veoma informativna i inspirativna.
Poseban doprinos času dale su gošće Tamara Pavlović, zaposlena u firmi COINIS i Savica Tomović iz Logate instituta. One su podijelile svoja lična iskustva i izazove sa kojima su se suočavale kao žene koje rade u IKT sektoru. Njihove priče bile su snažan podstrek učenicima, posebno djevojčicama, da razmišljaju o karijeri u tehnologiji i da se ne boje zakoračiti u tu, često mušku, profesiju.
U završnom dijelu programa učenici su postavljali pitanja gošćama, čime je otvorena veoma zanimljiva i dinamična diskusija. Kroz pitanja i odgovore dodatno su produbljene teme o mogućnostima i izazovima sa kojima se žene susreću u IKT industriji.
Času su prisustvovali: pomoćnica direktora Marijana Laković, psihološkinja Tamara Tanjević, profesor informatike Mladen Janković, profesorica matematike Milijana Zindović, IKT koordinator Vasilije Krstonijević i profesor crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Miloš Popović.

У петак, 11. априла 2025. године, под мотом „Разговарајмо једни са другима – у току наставе и ван ње“, одржана је прва конференција за наставнике и наставнице њемачког језика у Црној Гори. Конференцију је организовао Филолошки факултет у Никшићу, уз подршку Завода за школство Црне Горе, Њемачке службе за академску размјену (ДААД), Гете Института из Београда, Централне управе за школство у иностранству (ЗФА) и Амбасаде Савезне Републике Њемачке.
Учесници конференције имали су прилику да се упознају са радом наведених организација које пружају подршку настави њемачког језика у Црној Гори, као и да учествују у једној од двије понуђене радионице. Такође, разговарано је о могућности оснивања Удружења наставника њемачког језика у Црној Гори, као и о бенефитима и перспективама таквог удружења.
На крају дана, сви присутни су изабрали оснивачки одбор чији је задатак израда статута удружења и покретање процеса његове регистрације. У одбор су ушли наставници који су активни у све три образовне области – основној и средњој школи, као и на универзитету. Договорено је да удружење буде регистровано најкасније до краја јуна ове године.
Конференција је протекла у изузетно конструктивној атмосфери и представља важан корак ка јачању сарадње међу наставницима њемачког језика у Црној Гори.
- I - Uslovi za upis:
- Osnovni obrazovni zahtjev: stečena kvalifikacija nivo obrazovanja IV1 (ovjerena kopija diplome o završenom četvrtom stepenju srednje škole / fakulteta, fotokopija lične karte polaznika).
- Osnovne osobine koje polaznik/ca mora da posjeduje: empatija,senzibilnost, odgovornost,spremnost za timski rad.
- Poželjne osobine koje polaznik/ca mora da posjeduje: kultura ophođenja, strpljivost, tolerantnost. Napomena: Nakon održane obuke, polaznici će imati provjeru znanja koja se vrši pisanim/usmenim (praktičnim ) putem. Ispit se realizuje minimum petnaest do tridesest dana od poslednjeg dana obuke, o čemu će polaznici biti bloagovremeno obaviješteni.
-II – Broj polaznika:
Program Asistenta u nastavi će se realizovati u manjoj grupi (petnaest polaznika) na osnovu Pravilnika o radu Centra za obrazovanje odraslih.
-III- Polaznik obrazovanja se stručno kvalifikuje za Asistenta/Asistentkinju u nastavi, na kraju obuke dobija, javnu ispravu sertifikat u skladu sa Zakonom o nacionalnim stručnim kvalifikacijama.
- IV – Trajanje programa
-Obuka traje 70 časova, od čega je teorijski dio 18 časova, praktični dio/ vježbe/istraživanje/posjete 52+15 časova. Prisustvo na obuci je obavezno.
-Polaznik treba da poznaje jezik koji je u službenoj upotrebi kako bi mogao da završi istu.
-Kreditna vrijednost programa- 6 kredita.
-Cijena obuke je 294,00€. Polaznik ima pravo polaganja redovnog/popravnog ispita. Cijena ispita je 35€.
Prijave traju do 22.04.2025.godine do 29.04.2025.godine i vrše se lično radnim danima u JU Gimnaziji „Slobodan Škerović“, Podgorica od 09:00h do 14:30h.
Obuka se realizuje od 05.05.2025.godine do 14.05.2025.godine. (pretežno u popodnevnim časovima)
Za sve informacije možete nas kontaktirati putem mail-a

Матуранти из одјељења 4-Ј, 4-Б и 4-Х прихватили су са задовољством позив Факултета за црногорски језик и књижевност и посјетили су ову институцију 4. априла, обиљеживши на тај начин Дан студената. Ученици су, у пратњи професора Марка Спаића и професорице Драгане Тасић, најприје обишли зграду ФЦЈК, гдје су се информисали о свим предностима, вриједностима и програмима које ова установа нуди. Након културно-историјског обиласка Цетиња, одали су почаст Жарку Мариновићу прошетавши се улицом која поносно носи његово име. Ту није био крај активностима. Предавање историчара Милоша Вукановића на тему „Студентски активизам као предуслов друштвене промјене“ помно су пратили и на крају су изнијели своје ставове и мишљења.
Дан је заокружен концертом студената Музичке академије.

У четвртак, 10. априла 2025. године, одржан је час психологије на тему „Појединац у групи“. Овом приликом угостили смо Мелису Бериша, инспиративну дјевојку која долази из ромске заједнице. Она је особа која својим животним искуством, знањем и примјером подстиче на учење, размишљање и доприноси смањењу предрасуда према овој заједници.
Циљ је био да се ученици, кроз активно учешће и интеракцију, боље упознају са ромском културом, традицијом и обичајима, те да лично допринесу толеранцији, поштовању различитости и подстицању једнакости.
Часу је присуствовао в.д. директора Зоран Пејовић.

У недјељу, 6. априла 2025. године, ученице одјељења 4-О Миљана Станковић и Маја Никић учествовале су у посјети штићеницима Дјечијег дома „Младост” из Бијеле у оквиру акције „Њихов осмијех вриједи више”. На иницијативу представнице Ученичког парламента наше школе, Миљане Станковић, а у сарадњи са Унијом средњошколаца Црне Горе, која је партнер акције, у школи су прикупљена средства и скупљено је великих 692 еура. У тој вриједности, школа је донирала потрепштине које су штићеницима тога дана уручене. С обзиром на то да ова традиција траје преко двије деценије, надамо се да ћемо и наредне године дати свој допринос и помоћи онима којима је најпотребније.
- Ђина Тошковић, ученица одјељења 3-А, остварила је изузетан успјех на Међународном плесном такмичењу „Dance zone“
- ЈАВНИ ЧАС ЦРНОГОРСКОГ - СРПСКОГ, БОСАНСКОГ, ХРВАТСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ
- U okviru partnerstva Gimnazije „Slobodan Škerović“ sa njemačkom školom „Stadisches Stiftsgzmnasium Xanten“, naši učenici i profesori su uzvratili posjetu svojim prijateljima iz Ksantena u periodu od 31. marta do 7. aprila 2025. godine
- Професорица Љиљана Батрићевић одржала је 3. априла 2025. године јавни час у одјељењу 3-И опште гимназије